Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do wzięcia udziału w uroczystościach związanych z upamiętnieniem 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia te odbędą się 1 września i stanowić będą ważny hołd dla pamięci tych dramatycznych wydarzeń.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w uroczystościach związanych z obchodami 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych w dniu 1 września.

Ramowy program obchodów w MIIWŚ:

 • godz. 11:00wernisaż wystawy czasowej „Wartownia nr 5 na Westerplatte”. Ekspozycja prezentuje historię wartowni nr 5, będącej elementem systemu obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przez pryzmat dziejów budynku pragniemy ukazać losy żołnierzy pełniących służbę wartowniczą na Westerplatte przed wybuchem II wojny światowej i prowadzących bohaterską obronę we wrześniu 1939 r. Opowiadamy również o dramatycznym losie polskich jeńców cywilnych porządkujących pod niemieckim nadzorem teren Składnicy po zakończeniu walk oraz o powojennym upamiętnieniu poległych na Westerplatte żołnierzy. Wernisaż wystawy odbędzie się na poziomie -2.
  Więcej o wystawie

  Wernisaż wystawy czasowej „Wartownia nr 5 na Westerplatte”
 • godz. 12:00pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego, który w późniejszym okresie napisał scenariusze do m.in. takich filmów jak: „Popioły”, „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza”. Wstęp dotyczący zagadnień historycznych związanych z prezentowanym filmem wygłosi dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp wolny. Pokaz filmu odbędzie się w sali kinowej MIIWS zlokalizowanej na poziomie -3.
  Więcej o filmie

  Pokaz filmu „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego
 • godz. 18:00 – koncert Janusza Radka pt. „1939-Pamiętamy”. W repertuarze wydarzenia usłyszymy utwory nawiązujące do wielkich zrywów narodowych, ale także zmian społecznych z różnych okresów historycznych na przełomie ostatniego stulecia. Bilety do kupienia online lub w kasach muzeum, normalny 50 zł / ulgowy 30 zł. Koncert odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poziom -3.
  Więcej o koncercie

  Koncert Janusza Radka pt. „1939-Pamiętamy”

A także specjalnie dla odwiedzających MIIWŚ 01/09:

 • możliwość zwiedzania muzeum od godz. 7.00 do 19.00,
 • etiudy teatralne w wykonaniu działającej przy MIIWŚ grupy teatralnej, wyobrażające życie codzienne w okresie II wojny światowej, gdzie tło dla opowiadanych historii będą stanowiły poszczególne sekcje wystawy głównej. Improwizacje skupią się na doświadczeniach ludności cywilnej z pierwszych dni wojny, ukazywać będą atmosferę 1 września 1939 roku na ulicach polskich miast. Będzie można zobaczyć także działania performatywne przedstawiające podział Polski i rozbicie kraju przez Niemcy i ZSRS.

Wstęp do Muzeum w dn. 01.09 są dostępne za symboliczną złotówkę.


Zapraszamy również do udziału w Pikniku Historyczno-Militarnym w Tczewie. Podczas wydarzenia dostępny będzie namiot MIIWŚ, w którym odbędą się zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W trakcie pikniku odbędzie się przedpremiera aplikacji multimedialnej „ŚLADAMI HISTORII”. Jest to projekt, w ramach którego przybliżymy realia II wojny światowej za pomocą gier logicznych. Odwiedzający nasz namiot, będą mieli możliwość zapoznania się z dwiema grami. Jedna z nich zachęca do przyjrzenia się bliżej historii zwierząt, których losy w mniej lub bardziej oczywisty sposób związały się z II wojną światową, druga zaś pozwoli na przeniesienie się prawie sto lat wstecz, gdzie trafimy do warszawskiego mieszkania z przełomu lat trzydziestych i czterdziestych. Przy okazji promocji aplikacji, będzie możliwość wykonania pamiątkowych przypinek z bohaterami projektu.

Dodatkowo zaprezentujemy nasze cyfrowe projekty – modele 3D, które dostępne są również na naszym profilu na Sketchfabie, gdzie można zobaczyć między innymi interesujące materiały dotyczące II wojny światowej, wirtualne wersje naszych wystaw czasowych, modele 3D eksponatów.

Będzie to świetna okazja do zapoznania się z naszą najnowszą publikacją „Arytmetyka wojny. Bitwy II wojny światowej w 15 infografikach”, która poprzez autorskie infografiki i starannie dobrane treści opowiada za pomocą liczb o 15 bitwach II wojny światowej.

Tego dnia udostępniamy także punkt Ogólnopolskiej Zbiórki Eksponatów w ramach akcji „Przyjmiemy Twoją historię: Mosty Tczewskie”. Czekamy na darczyńców! Dzięki przekazanym eksponatom będziemy mieli możliwość opowiedzenia o znaczeniu mostów tczewskich na przestrzeni wieków, w tym również w czasie II wojny światowej, w organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Oddziale – Muzeum Mostów Tczewskich.
Więcej o akcji

Zachęcamy także do zrobienia sobie pamiątkowych fotografii na tle drugowojennych zabytków – muzealnego Dodga WC 52, czy Jeepa Willysa.

Podczas wydarzenia będzie możliwe zapoznania się z nowoczesnym spektaklem multimedialny ISKRY NIEPODLEGŁEJ. Pokazy odbędą się w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentowane zostaną fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

W trakcie pikniku, którego organizatorem jest Fabryka Sztuk, odbędą się pokazy służb mundurowych i grupy odtworzeniowej, wystawy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, rozmowy z pasjonatami historii drugiej wojny światowej, wystawy plenerowe, konkursy, stoiska edukacyjne oraz kuchnia polowa.

Miejsce: Tczew, Bulwar Nadwiślański im. Księcia Sambora II

Gdańsk Strefa Prestiżu, informacje prasowe

 

Dodaj opinię lub komentarz.