„WIEŻA  DYBOWA*

W tej budowli (…) trzymano przed 1793 rokiem przestępców skazanych na taczki. Byli to nikczemnicy, którzy zazwyczaj przed zamknięciem w tej wieży otrzymywali rózgi i piętnowanie  żelazem. Mieli skute kajdanami ręce i nogi,  a używani byli do oczyszczania ulic. Po 1793 roku, jako że Miasto przeszło pod panowanie pruskie, wieża ta używana była do przetrzymywania więźniów zatrudnionych na budowach, nie byli to już więc nikczemnicy. W wieży tej i przylegającej do niej budynkach siedzieli też niekiedy przysłani tutaj z Polski więźniowie stanu.  Wśród tych budynków była też tak zwana Izba Boleści**, w której niegdyś używano tortur, oraz Izba Żałobna***, w której osoby skazane na śmierć spędzały swoje ostatnie godziny i były przygotowywane przez duchownego na swoją ostatnią godzinę. Obecnie część wieży używana jest jako areszt garnizonowy.”

*     Wieża Więzienna

**   Peinstube – nazwa zachodniej części kompleksu więziennego, który obecnie nosi miano Katowni

*** Trauerstube

–  fragment książki Friedricha Gottliecha von Duisburga „Wolne Miasto Gdańsk 1809”, tłumaczenie i

komentarze  Aleksander Masłowski i Roman Kowald

wieża więzienna

Filia Gdańska  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Aleksandrem Masłowskim w czwartek 28 kwietnia o godz. 17.30.

Aleksander Masłowski – tłumacz książki, zapozna nas z najnowszym owocem pracy w ramach projektu „Gdańsk XIX”, mającego na celu dokonanie przekładu na język polski szeregu istotnych publikacji dotyczących Gdańska, napisanych po niemiecku.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biblioteki  przy ulicy Mariackiej 42. Na spotkaniu będzie można kupić książkę.

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.