Barbara Piasecka Johnson była ucieleśnieniem American Dream. Kiedy w latach sześćdziesiątych wyruszyła z Polski do Nowego Yorku,  miała w kieszeni może sto dolarów. Ambitna doktorantka historii sztuki znalazła pracę u multimilionera – właściciela firmy Johnson&Johnson – Johna Sewarda Johnsona Seniora. Była pokojówką, kucharką,  w końcu została jego trzecią żoną. Pomimo ponad czterdziestoletniej różnicy wieku – para spędziła ze sobą 12 lat. Po śmierci męża Piasecka  Johnson odziedziczyła miliony dolarów.  Nie spodobało się to wielu Amerykanom.  Opinia publiczna nie zostawiła na Barbarze suchej nitki.

Milionerka

W książce wydawnictwa ZNAK – Milionerka, Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson autorka Ewa Winnicka pozwala czytelnikowi zajrzeć głębiej w życie i tajemnice swojej bohaterki. Książka Winnickiej to pierwsza biografia najbogatszej Polki w historii.

Kim naprawdę była Barbara Piasecka  Johnson? Filantropką? Kolekcjonerką dzieł sztuki? Bezwzględną łowczynią posagów? Czułą opiekunką swojego męża? Autorka nie odpowiada jednoznacznie na to pytanie, pozwala czytelnikowi znaleźć własną odpowiedź.

W książce Ewy Winnickiej znajdziemy wiele ciekawych fragmentów.

W okresie, kiedy Barbara Piasecka pracowała w rezydencji Johnsona często bywała w domu państwa Wyszyńskich:

Wolne dni Barbara spędza w domu Wyszyńskich. Pomaga zmywać i sprzątać. Jest pogodna, choć ma dylematy. Czy historyk sztuki powinien gotować owsiankę amerykańskiemu bogaczowi? – pyta czasem. Wtedy Wyszyński tłumaczy: Historyk sztuki bez znajomości angielskiego nie przyda się w Ameryce. (…) Dopiero z angielskim można zawalczyć o właściwe stanowisko, albo z walizką dolarów wrócić do swojej ojczyzny. Basia nie chce wracać do kraju.

Trzecia młodość Johnsona

„Odchodzę. Pan Seward podchodzi do mnie i mówi, że ma nadzieję, iż zechcę zostawić mu swój numer telefonu. Nie okazuję entuzjazmu. (…) Kilkanaście dni później otrzymuję informację, że Pan Seward kilkakrotnie chciał się ze mną skontaktować. Nalega, bym odwiedziła go w biurze firmy, (…) ponieważ ma coś bardzo ważnego do przekazania. Wysyła nawet limuzynę. (…) Wiedząc, że jestem historykiem sztuki prosi mnie o opinię o obrazach w jego gabinecie. (…) Mówi, że mnie podziwia, że przypominam mu amerykańskich pionierów i czuje, że powinien mi pomóc.”

 Ślub z milionerem

Seward nie zważając na fakt, iż był żonaty – oświadcza się Barbarze Piaseckiej i zostaje przyjęty. Barbara skomentuje to później: „Nasze spotkanie było wynikiem przeznaczenia. Czy tylko przypadkiem przyjechałam tutaj ze zniewolonego kraju? Mogłam też dostać inną pracę, w innym miejscu.(…)”

Znienawidzona macocha

„Narzeczony popędza prawników, żeby szybciej rozwiedli go ze starą żoną. Negocjacje kończą się w listopadzie 1971 roku. Seward i Esther podpisują umowę rozwodową. (…) Nazajutrz prawnicy Sewarda przygotowują kolejną umowę. Tym razem przedślubną dla Barbary.”

Na uroczystości ślubnej nieobecne było żadne z dzieci milionera. Ich ojciec nie zostanie też nigdy zaproszony na ich śluby w przyszłości.

Prawda o Barbarze

Książkę Ewy Winnickiej czyta się szybko. Autorka z wielką starannością cytuje wspomnienia znajomych, przyjaciół i służby Johnsonów. Z reporterskim obiektywizmem stara się stworzyć jak najbardziej prawdziwy obraz swojej bohaterki. Przedstawia Piasecką  Johnson w różnym świetle. Opisuje jej związki z Polską, Gdańskiem, Lechem Wałęsą, planach ratowania stoczni gdańskiej. Milionerka umiera w 2013 roku. Została  pochowana we Wrocławiu.

23 marca, w czwartek –  o godz. 18 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się spotkanie z autorką Milionerki. Poprowadzi je Magdalena Grzebałkowska. Będzie możliwość kupienia książki.

Magda Kosko


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.