Tomik poezji Haiku dla Stanisławy Przybyszewskiej / Haiku for Stanisława Przybyszewska powstał z mojej pasji do literatury Stanisławy Przybyszewskiej. Książka zawiera wprowadzenie, w którym odkrywam czytelnikom Stanisławę Przybyszewską, autorkę wybitnego dramatu pt. Sprawa Dantona, jako poetkę wierszy haiku, również piszę o jej wielkich literackich osiągnięciach. Forma haiku jest zwięzła, szybciej i mocniej dociera do czytelnika.

Jolanta Kajzer – poetka pisząca wiersze haiku dla Gdańska i znanych postaci rodzinnego miasta, takich jak: Stanisława Przybyszewska, Daniel Chodowiecki, Stanisław Leszczyński, Jacob Kabrun i Brunon Zwarra. Jest członkiem Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”. Jej wiersze znalazły się w tomiku poezji pt. Gdański bukiet na 15-lecie (Gdańsk 2016), który jest wyborem wierszy gdańskich poetów pod patronatem Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”. Swoją poezję pisze po polsku i angielsku. Jest przewodnikiem po Biskupiej Górze w Gdańsku. Organizuje literackie spotkania i spacery. Nagrodzona Stypendium Kulturalnym Miasta Gdańska za „Haiku dla Stanisławy Przybyszewskiej”.

Andrzej Januszajtis, Honorowy Obywatel Gdańska o książce:

Haiku jest zaczerpniętą z poezji japońskiej niezwykle skondensowaną formą poetycką, wymagającą od twórcy umiejętności zwięzłego formułowania myśli i klarownego ich wyrażania w kilkuwierszowych zwrotkach. Autorka wykazała, że to potrafi. Ważny jest fakt, że zbiór jest dedykowany Stanisławie Przybyszewskiej, której tragiczne losy były związane z przedwojennym Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Tu powstawały jej najważniejsze dzieła, które dopiero dziś nauczyliśmy się doceniać. Wydanie zbioru haiku pani Kajzer przyczyni się do większego zainteresowania tą postacią, a także, pośrednio, historią Gdańska i ówczesnej gdańskiej Polonii.

  • tytuł książki: „Haiku dla Stanisławy Przybyszewskiej / Haiku for Stanisława Przybyszewska”
  • autor: Jolanta Kajzer
  • rok i miejsce wydania: 2017, Gdańsk
  • wydawnictwo: Marpress
  • ISBN 978-83-7528-144-6

Jolanta Kajzer

link  do księgarni -> Haiku dla Stanisławy Przybyszewskiej

3 thoughts on “Haiku dla Stanisławy Przybyszewskiej

  • A może by tak oprócz haiku odnaleźć miejsce ostatecznego spoczynku Przybyszewskiej? My tu wspominamy o jej dziełach, twórczości a nie potrafimy odnaleźć jej nagrobka mimo że wiemy że pochowana została na cmentarzu przed kościołem Podwyższenia Krzyża na Chełmie. Cmentarz w sporej części istnieje do dzisiaj ( z wyjątkiem miejsca gdzie powstał nowy kościół ) i wygląda na to że możemy nieświadomie spacerując deptać po jej grobie równocześnie wychwalając jej twórczość.

    Odpowiedz
    • Cmentarz zapewne należy do Kościoła i tam należy pytać o możliwości przekopania. Przypuszczam, że koszty są bardzo wysokie i potrzebna by była dobra wola wszystkich zainteresowanych stron. Być może zachowały się księgi kościelne z pochówkami i dałoby się precyzyjnie zlokalizować grób. Chociaż wątpię. Gdzieś czytałam, że problem jest właśnie w tym, że nie wiadomo, gdzie ona leży dokładnie.

      Odpowiedz
  • Moim zdaniem brak tu dobrej woli kogokolwiek. Nie spotkałem się dotychczas z jakąkolwiek choćby próbą ruszenia tematu odnalezienia grobu Przybyszewskiej. Wszystkie próby czy też zainteresowanie tematem gaszą ogólnikowe odpowiedzi jak z postu Anny. Zapewne, przypuszczam, była by wola, być może, dało by się, gdzieś czytałam, nie wiadomo gdzie. A ja nie wierzę że nie da się, że z czasem będziemy wiedzieć więcej . Że mając archiwum Gdańskie, gazety z tamtego okresu i ludzi którzy żyli w Gdańsku w 1935 roku czyli w czasie pogrzebu Przybyszewskiej nie można ustalić w której części malutkiego cmentarza może znajdować się nagrobek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *