Czy pamiętają Państwo nielegalne parkingi w Brzeźnie? Dokładnie 2 lata temu afera parkingowa w Brzeźnie zbulwersowała mieszkańców i czytelników, nie tylko naszego portalu.

W dniu dzisiejszym (23.08.2018) odbyła się pierwsza rozprawa wyznaczona przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Pozew zbiorowy, który przeciwko WIPARKING w imieniu mieszkańców wniósł mecenas Kacper Płażyński, dotyczy zwrotu opłat pobranych za parkowanie w Sobieszewie, Brzeźnie i na Zaspie. Mecenas Płażyński reprezentuje ponad 40 osób pokrzywdzonych przez firmę WIPARKING.

Na dzisiejszej pierwszej rozprawie Sąd postanowił oddalić wniosek pozwanej spółki WIPARKING o ustanowienia na jej rzecz kaucji zabezpieczającej. Jednocześnie, z uwagi na wniesiony przez WIPARKING wniosek o wyłączenie rozpatrującego sprawę składu sędziowskiego z orzekania, Sąd postanowił odroczyć rozprawę na termin z urzędu. Oznacza to, że do następnej rozprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać nawet do kilku miesięcy.

 pierwsza rozprawa wyznaczona przez Sąd Okręgowy w Gdańsku
pierwsza rozprawa wyznaczona przez Sąd Okręgowy w Gdańsku

Sprawa w Sądzie Okręgowym jest rozpatrywana w trybie Ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym w ramach tzw. pozwu zbiorowego. Mecenas Kacper Płażyński za przygotowanie pozwu i całą pracę związaną z tym postępowaniem nie pobiera honorarium.

Krótka historia sporu

 • maj 2016 – pojawiają się pierwsze kontrowersje na temat stref płatnego parkowania w Brzeźnie
 • lipiec 2016 – problemy z parkometrami na alei Józefa Hallera oraz pobieranie opłat niezgodnych z prawem,
  powstaje opinia prawna, którą sporządza mec. Kacper Płażyński
  ujawnione zostają informacje na temat planów poprzedzających wprowadzenie płatnych parkingów
 • sierpień 2016 – powstaje inicjatywa pomocy prawnej pomocy poszkodowanym przez WIPARKING
  Wojewoda Pomorski stwierdza, że zarządzenie Prezydenta Gdańska, na podstawie którego ZDiZ wydzierżawiło grunty w pasie dróg publicznych prywatnym operatorom, zostało wydane z istotnym naruszeniem prawa.
 • grudzień 2016 – zapada decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wskazując wprost, że Miasto Gdańsk złamało prawo i naruszyło przepisy chroniące mieszkańców,
 • styczeń 2017 – złożenie przez mecenasa Kacpra Płażyńskiego pozwu zbiorowego przeciw WIPARKING

Przeczytaj więcej o aferze parkingowej

Andrzej Ługin


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.