Muzeum II Wojny Światowej by Mikołaj Bujak

W niedzielne popołudnie piłkarska Reprezentacja Polski odwiedziła Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Piłkarzom przybliżone zostały sylwetki polskich bohaterów, takich jak rotmistrz Witold Pilecki, ojciec Maksymilian Maria Kolbe czy rodzinna Ulmów.

Sportowcy w trakcie II wojny światowej

Po ostatniej przegranej z reprezentacją Czech, a przed arcyważnym spotkaniem w Lidze Narodów z Portugalią, piłkarska Reprezentacja Polski wybrała się w niedzielne popołudnie do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Piłkarzy przywitał dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki, który przybliżył piłkarzom postać Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, który w warunkach obozowych stoczył blisko sześćdziesiąt walk bokserskich o dodatkowe racje żywnościowe, które pozwoliły mu i innym współwięźniom przetrwać kolejne dni w obozie zagłady. Na pamiątkę wizyty wszyscy piłkarze otrzymali koszulki z podobizną Tadeusza Pietrzykowskiego oraz mottem, które mu przyświecało podczas walk: Być, to być najlepszym.

Muzeum II Wojny Światowej by Mikołaj Bujak

Następnie piłkarze wraz ze sztabem reprezentacji, w towarzystwie przewodnika oraz dyrektora Muzeum, udali się na wystawę główną, gdzie wysłuchali pasjonującej historii o polskich bohaterach, w tym m.in. o rotmistrzu Witoldzie Pilecki, dobrowolnym więźniu KL Auschwitz-Birkenau, św. ojcu Maksymilianie Kolbe, czy rodzinie Ulmów, którzy za swoją wspaniałą i heroiczną postawę zapłacili cenę najwyższą, czyli życiem.  Ścieżka zwiedzania została tak opracowana, żeby piłkarze mogli poznać polską perspektywę II wojny światowej oraz role polskich bohaterów, w tym sportowców, w najtragiczniejszym konflikcie zbrojnym w historii ludzkości.  Muzeum i wystawa zrobiły na piłkarzach ogromne wrażenie.

Wszelkie prawa do zdjęć posiada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a ich autorem jest Mikołaj Bujak.

Mateusz Błażewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *