Czarna (podobno antracytowa) elewacja Teatru Szekspirowskiego sezonowo, co roku, pokrywa się białym nalotem. Okoliczni mieszkańcy mówią, że jest to przygotowanie do Świąt Wielkanocnych i budynek teatru celowo zamienia się w świąteczną babę posypaną cukrem pudrem.
Przechodnie, których pytaliśmy o to zjawisko, mówią, że jest to miejska tężnia solna i tylko czekać, kiedy staną tam leżaki dla mieszkańców i turystów, spragnionych wdychania jodowanego powietrza. Niektórzy widzą tam zarysy świętych.
Kłopoty teatralnej elewacji z krystalizacją soli zaczęły się już na samym początku istnienia teatru. Dyrekcja oświadczyła wtedy, że jest to normalny proces i że po wyczyszczeniu zniknie.
W 2017 roku rzecznik prasowy Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz stwierdziła, że to wina między innymi kwaśnych deszczów i wilgoci (sic!). Tak więc przez ostatnie 2 lata elewacja była czyszczona przez generalnego wykonawcę (firmę NDI) w ramach gwarancji. Jednak 3 letnia gwarancja na elewację skończyła się we wrześniu 2017… Warto dodać, że mineralizacja objawia się w tym roku intensywniej niż latach ubiegłych.
Rzeczoznawca budowlany, Jarosław Kroplewski, który oglądał w zeszłym roku zasoloną elewację, stwierdził, że nie ma to nic wspólnego z kwaśnymi deszczami, a z chemicznymi reakcjami zwartymi w zaprawie używanej do mocowania czarnej cegły [materiał filmowy TVP3 Gdańsk z dnia 27.04.2017 r.]
Proces krystalizowania się soli i minerałów na powierzchni elewacji może trwać nawet kilkanaście lat. Przypomnijmy: budynek Teatru Szekspirowskiego kosztował 94 000 000 zł pochodzących ze środków publicznych.
nie rozumiem… W Forum Gdańsk Państwa zdaniem powinien być niepachnący kanał z odrobiną wody od czasu do czasu, to czemu tu narzekacie na taki efekt?
Ten artykuł nie mówi o Forum Gdańsk.
Gdzie piszemy o kanale z odrobiną wody od czasu do czasu?
Na ceglanej elewacji Forum Gdańsk też już widać takie zacieki.