W rzeźni znaleziono „rzymianina” bez głowy

Nie ma głowy, zachował się za to dokładnie wymodelowany tors, prawe ramię oraz lewa ręka do wysokości łokcia. Ma około 80 cm wzrostu. Niezwykle ciekawą, kamienną rzeźbę mężczyzny w stroju rzymskim archeolodzy odnaleźli w czasie badań na skraju dawnych Zakładów Mięsnych w Gdańsku.

Rzeźba odnaleziona na terenie Zakładów Mięsnych w Gdańsku.
Rzeźba odnaleziona na terenie Zakładów Mięsnych w Gdańsku.

„Rzymianina” wkomponowano w fundament… piekarni. Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z rzeźbą barokową, którą wstępnie datujemy na połowę XVIII wieku. Pochodzi prawdopodobnie z lokalnych, gdańskich warsztatów, być może zdobiła kiedyś ogród – mówi prowadząca badania dr Anna Longa z Pracowni Archeologicznej Azupiranu.

Rzeźba odnaleziona na terenie Zakładów Mięsnych w Gdańsku.
Rzeźba odnaleziona na terenie Zakładów Mięsnych w Gdańsku.

Rzeźbę znaleziono na działce u zbiegu ulic Na Stępce i Siennej Grobli. Od początku XIX wieku znajdował się w tym miejscu pruski Królewski Urząd Prowiantowy, którego częścią była piekarnia, która spłonęła w 1812 i przeniesiono ją w inne miejsce. Znalezisko było częścią fundamentu piekarni. Z ustaleń dr Anny Longi wynika, że wcześniej, bo już w XVIII wieku na tych terenach znajdowała się kupiecka rezydencja i to z ogrodem lub parkiem, co w ówczesnym mieście było dość rzadkie.

Ostatnim właścicielem rezydencji był Franz Rottenburg, jeden z pionierów idei oświecenia w Gdańsku i miłośnik sztuki. Niewykluczone, że rzeźba stanowiła wystrój jego posiadłości. Rezydencję Rottenburga prawdopodobnie rozebrano na początku wieku, a fragment rzeźby użyto jako część fundamentu. Teraz zabytek najprawdopodobniej trafi do Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Urząd Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znalezisko ocenia jako bardzo rzadkie. Archeolodzy w Gdańsku odkrywali już wkomponowane w fundamenty np. fragmenty przedproży, zworki czy nawet kominek, rzeźba trafiła się jednak po raz pierwszy.

Marcin Tymiński, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku

One thought on “W rzeźni znaleziono „rzymianina” bez głowy

  • W czasach cesarstwa rzymskiego karano przez ścięcie głowy. Może dlatego brak głowy?

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.