Przenieśmy się na moment do XIX wieku – burzliwego okresu dla historii, ale równie obfitego w wynalazki. To wtedy powstał stetoskop, parowóz, silnik elektryczny czy radio.

I choć świat już wtedy od dawna znał zegarki, to właśnie w tym okresie powstała znana na całym świecie firma Patek Philippe, którego założycielem był Polak, Antoni Patek.
W 2014 roku na 24 miliony dolarów wyceniono złoty, pamiątkowy zegarek. Jest to najdroższy zegarek na świecie, a wyprodukowała go szwajcarska firma Patek Philippe. Jej założyciel – Antoni Patek, był polskim bojownikiem o wolność, uczestnikiem powstania listopadowego oraz posiadaczem Krzyża Złotego Orderu Virtuti Militari.

Po klęsce powstania listopadowego, Patek wyemigrował do Szwajcarii, gdzie oddał się sztuce zegarmistrzowskiej. Wraz z innym Polakiem emigrantem, Franciszkiem Czapkiem, założył firmę Czapek-Patek. Podczas jednej wystawy w Paryżu, Patek poznał Adriena Philippe’a, który skonstruował mechanizm naciągowy z koronką. Ta znajomość przerodziła się w długą współpracę, której owocem jest firma Patek Philippe.

Na sukcesy Patek Philippe’a nie trzeba było długo czekać. W manufakturze pracowało około 300 robotników. W drugiej połowie XIX wieku jako pierwsza firma na świecie wyprodukowała zegarek na rękę, aby iść, dosłownie i w przenośni, z duchem czasu. W 1989 roku stworzyła z kolei najbardziej skomplikowany zegarek w historii dziejów – ważył ponad kilogram, składał się z 1728 elementów i zawierał 33 mechanizmy. Posiadał takie funkcje jak, np. wskazywanie wschodu i zachodu Słońca, fazy Księżyca, położenie gwiazd czy temperaturę. Konstrukcja Patka Caliber 89 trwała 10 lat.

Jednak to nie ten zegarek jest najdroższy na świecie. W 1999 roku w posiadanie złotego zegarka kieszonkowego o wartości 11 mln wszedł bankier Henry Graves. Z biegiem czasu jego wartość wzrosła i w 2014 roku został sprzedany za 24 mln. dolarów, ustanawiając rekord, który jeszcze nie został pobity. Nazwisko nowego właściciela nie jest znane.

najdroższy zegarek na świecie

Polak odmierzał czas m.in. carowi Mikołajowi II, papieżom Piusowi IX i Piusowi XII, królowi Włoch Wiktorowi Emanuelowi III czy egipskiemu księciu Husseinowi Kamalowi. Luksusowe zegarki upodobali sobie również Maria Curie-Skłodowska, Lew Tołstoj, Albert Einstein, a także… Józef Stalin. Zegarmistrzowskie imperium Patka jest odporne na mijające lata. Firma wciąż cieszy się ogromną popularnością i uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w branży.

Anita Piasecka, Globmedium

Dodaj opinię lub komentarz.