To, że kobiety lubią się stroić wiadomo od dawna i tylko potwierdzają to przykłady przepięknej biżuterii z I-IV w. n.e. zgromadzone na wystawie czasowej „Rzemieślnicy czy artyści? Ozdoby kobiece z Pomorza u schyłku starożytności”, przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Wisiorki złote z II w. n.e.
Zobaczyć można m.in. wisiorki, bransolety, zapinki i niezwykle barwne kolie. Te ostatnie składają się z przeróżnej wielkości i kształtu paciorków bursztynowych oraz szklanych – mówimy o czasach, kiedy nad Bałtyk docierali kupcy w poszukiwaniu cennego bursztynu i jednocześnie przywozili wyroby rzemieślników Imperium Romanum. Czasem kolie wzbogacano o metalowe zawieszki, np. pierścionki czy wisiorki. Choć pochodzą z pierwszych wieków naszej ery, z pewnością i dziś ich wzory mogą być atrakcyjne.
Kolia z IV w. n.e.
Nieco dalej od współczesnej stylistyki pozostają fibule, czyli zapinki spinające części stroju. Ich wzory zmieniały się z czasem, co dziś pomaga ustalać chronologię badanych stanowisk. Zwracają uwagę szczególnie dwie srebrne zapinki płytowe pokryte z zewnątrz złotą folią, na której wybito przedstawienia ptaków i morświnów. Delikatne, precyzyjne wykonanie budzi pytanie, które stawiają twórcy wystawy: czy mamy tu do czynienia ze zręczną robotą wprawnych rzemieślników czy też przedmioty te powstały w pracowniach twórców, o których możemy z całą pewnością powiedzieć, że byli artystami.
Zbliżenie jednej z fibul. Widoczne przedstawienie zwierząt
Zabytkom towarzyszą plansze, na których przedstawiono sposób spinania szat za pomocą fibul, które także często służyły do zawieszania kolii.
Prezentowane zabytki pochodzą z Pomorza. Za każdym razem narażone na unicestwienie w związku z postępującymi pracami budowlanymi czy wybieraniem żwiru, zostały uratowane przed zniszczeniem dzięki podjętym przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku badaniom ratowniczym. Te przepiękne przedmioty wydobyte zostały z grobów kobiecych na stanowiskach kultury wielbarskiej m.in. w Ulkowach, Opaleniu, Różynach, Pruszczu Gdańskim czy Kamienicy Szlacheckiej. Na wystawie zestawiono zdjęcia wybranych grobów ze znalezionymi w nich zabytkami. Daje to pogląd na żmudną pracę konserwatorską, jaką należało wykonać przed ich zaprezentowaniem na wystawie.
Wystawę oglądać można do 10 kwietnia 2016 roku.
Miejsce ekspozycji: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26
Godziny otwarcia Muzeum
Wtorek: 8:00-16:00
Środa: 9:00-17:00
Czwartek: 8:00-16:00
Piątek: 8:00-16:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela: 10:00-16:00
Materiały promocyjne MAG
Fotografie: Joanna Szmit