Strefa obywatelska

Gdańskie iluminacje świąteczne w świetle prawa autorskiego

W pewien wieczór grudniowy pojechałam pooglądać nasze nowe, gdańskie iluminacje świąteczne. Wprawdzie daleko im do świecących reklam na Times Square, ale w końcu ożywiają miasto i jest to pierwszy milion wydany na kampanię wyborczą.  Jakież było moje zdumienie, gdy stanęłam przed Studnią Czterech Kwartałów, ustawioną prawie że na grzbiecie leżącego lwa na Grobli I.  To była nasza studnia!

A konkretnie studnia Aleksandra Masłowskiego.  Ten znany miłośnik Gdańska 29 listopada 2016 r. napisał dla nas artykuł, w którym zaprezentował swoją wirtualną rekonstrukcję studni.

W artykule czytamy:

Mając tak mało informacji wejściowych pozwoliłem sobie na dużą dozę spekulacji, uzupełniając np. wystający ze środka dekoracji sztandar o herb Gdańska (o którym przekaz nie wspomina), bo jakiż inny symbol mógłby się tam znaleźć. „Ludzikom” wyciętym z blachy i razem zlutowanym nadałem kształty takie, żeby ikonograficznie umiejscowić ich gdzieś w okresie, który podejrzewamy jako zawierający moment powstania lub udekorowania studni.

Za dnia  jeszcze lepiej widać owe ludziki i herb Gdańska.

Jasne więc było, że „autor” projektu nie opierał się na przekazie Curickego, ale projekt wprost „zerżnął” z artykułu na naszej stronie. W związku z tym – aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości – postanowiłam złożyć  wniosek o udostępnienie informacji publicznej o treści następującej:

Zwróciłam się również do Aleksandra Masłowskiego o parę słów komentarza:

Tę rekonstrukcję zrobiłem przed wielu laty. Inspiracją dla niej był zdawkowy opis poczyniony ręką właściciela jednego z egzemplarzy siedemnastowiecznej kroniki Reinholda Curickego „Der Stadt Danzig historische Beschreibung”. Ponieważ bardzo niewiele zostało tam napisane, moja rekonstrukcja jest czystą fantazją opartą wprawdzie w pewnym stopniu na badaniach porównawczych, ale głównie na tym, jak sobie wyobraziłem nigdzie (o ile mi wiadomo) nie przedstawioną studnię. Być może pokazywałem komuś którąś z wersji mojej rekonstrukcji; możliwe, że pokazałem ją na jakimś forum. Jednak wersja, której realizacja pojawiła się jako element świątecznej dekoracji ul. Grobla publikowana była wyłącznie na Strefie Prestiżu, jako ilustracja do mojego artykułu poświęconego Studni Czterech Kwartałów. Nie sądzę, by tak dokładne odtworzenie w naturze mojego projektu mogło być przypadkiem, nie sposób bowiem, by ktoś inny, nawet opierając się na tym samym, stranskrybowanym i przetłumaczonym przeze fragmencie dawnego opisu, zastosował te same kształty detali, te same proporcje całości, a nawet elementy, o których nie ma ani słowa w źródle, są bowiem efektem mojej autorskiej interpretacji. Oczywiście, że zamierzam dochodzić swoich praw.

Czekając na odpowiedź Zarządu Dróg i Zieleni, dedykujemy „projektantowi” Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Anna Pisarska-Umańska

Gdańsk, Polska

 

2 thoughts on “Gdańskie iluminacje świąteczne w świetle prawa autorskiego

  • Cala fontanna jest pomylka historyczna i zwrocone powinny byc pieniadze za projekt i wykonanie

    Odpowiedz
    • Co jest pomyłką? Nie było studzienki w ogóle? Curicke się pomylił? Niezrozumiale Pani pisze.

      Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.