Ciekawostki

Paré i Schwabe czyli kamienie w moczowodzie

Ambroży Paré żył w latach 1509-1590. Był francuskim chirurgiem, bardzo sumiennym, i lista jego dokonań jest naprawdę imponująca. Leczył wszystkich – biednych i bogatych.
– Jako pierwszy zastosował podwiązanie krwawiących naczyń przy amputacjach (zalewano wcześniej rany gorącym olejem lub przypalano żelazem). Ojciec hemostazy.
– Opracował metody operowania przepuklin.
– Opracował metody usuwania ropni i leczenia zakażonych ran (wykonał drenaż ropnia okołowyrostkowego w 1530).
– Stosował u chorego rehabilitację.
– Konstruował protezy (na zdjęciu), np. skonstruował taką protezę dłoni, że rekonwalescent mógł trzymać pióro w dłoni przy pisaniu.
– Konstruował narzędzia chirurgiczne.
– Robił ze złota i srebra sztuczne nosy i zęby, a także metalowe gorsety dla osób z wadami kręgosłupa, szyny dla kończyn i zdrowotne obuwie.
– Stosował masaż. Jest twórcą masażu uciskowego, bowiem zaobserwował, że masaż nie tylko przynosi ulgę, ale również wpływa dodatnio na skórę, a ucisk uaktywnia mięśnie.
– Opisał kolkę nerkową i obecność kamienia w moczowodzie.
No, właśnie, kamień.
Wydaje się, że Paré nie usuwał kamieni, tylko opisał.

I otóż w połowie XVII wieku najbardziej znanym chirurgiem zajmującym się usuwaniem kamieni nerkowych był brat Jacques Beaulieu. Zabiegów wykonał ponad 5000, a w ich trakcie połowa zmarła. Ponoć pierwszego usunięcia kamienia z moczowodu dokonał w 1788 roku Pierre Joseph Dessault we Francji (ten od opatrunku Dessaulta). Tak mówią internety.
Jednak nie tak do końca. Udało mi się znaleźć, że w 1597 roku, czyli w czasach Paré, a 200 lat przed Dessaultem, gdański lekarz Christopher Schwabe dokonał operacji usunięcia z przewodu moczowego 7-letniego chłopca kamienia o wadze 360 gramów! Operacja się udała.
360 gramów to jakiś olbrzym. Jednak próbowałam cokolwiek więcej dowiedzieć się o tym lekarzu, czy to absolutny pionier, i nic.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.