2 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbył się IV Wojewódzki Konkurs Historyczny Gdańszczanie – Pomorzanie – Polacy. Tegoroczną edycję poświęcono Żołnierzom Wyklętym. W zmaganiach konkursowych  obejmujących dwie kategorie: test wiedzy na temat działalności Żołnierzy Wyklętych oraz konkurs plastyczny, wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. W każdej kategorii wyłoniono 5 laureatów i 10 finalistów. Nagrodzono także nauczycieli historii oraz plastyki, pod okiem których uczniowie przygotowywali się do testu lub wykonywali prace plastyczne.

praca

Zrobiłam rzeźbę z gliny: leżącego żołnierza, podpierającego się na ręce. Najtrudniejsza była koncepcja pracy. Można było zrobić plakat, projekt znaczka lub plakat. Rzeźba wydała mi się najciekawszą formą, bo można w niej pokazać siebie. – Michalina Śliwska, laureatka I miejsca w konkursie plastyczni w kategorii szkoły gimnazjalne, uczennica III klasy 16 Gimnazjum w Gdańsku

W ocenie uczestników test historyczny wymagał znajomości rozległego materiału, niemalże dziennych wydarzeń związanych z postaciami powojennej historii.

Były pytania szczegółowe, dotyczące biografii poszczególnych żołnierzy oraz pytania ogólne, dotyczące pierwszych lat po zakończeniu II wojny światowej i wczesnego okresu stalinizmu – Adrian Trun z Publicznego Katolickiego Gimnazjum im. Św. Kazimierza w Gdańsku, jeden z laureatów konkursu.

praca

Konkursowi towarzyszył spektakl teatralny „Nam nie wolno zapomnieć. Historia Żołnierzy Wyklętych” w wykonaniu Klubu Miłośników Przeszłości z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie.
Organizatorami Konkursu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Gdańsku, I Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku, III Podstawowo-Gimnazjalny Zespół Szkół Społecznych STO w Gdańsku, X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

prace

Liliana Kalita

Dodaj opinię lub komentarz.