- Wydarzenie: Astronomia w działalności naukowej Towarzystwa Przyrodniczego
- Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ul. Mariacka 26
- Czas: 25 stycznia 2020 r. (sobota), godz. 12:00
- Wstęp wolny
Wie wszystko o obserwatoriach astronomicznych w Gdańsku, wie wszystko o Nathanaelu M. von Wolfie, z wielką pasją opowiada o astronomii, tropi ślady zaginionych astronomicznych instrumentów, specjalnie dla nas przyjedzie z Fromborka – p. Edith Jurkiewicz-Pilska, emerytowany pracownik Muzeum Mikołaja Kopernika. Uprzedzamy pytania – tak, żona TEGO Pilskiego.
Przyjdź, wstęp wolny.
Pod koniec 1742 roku zostało założone z inicjatywy uczonego (i następnie burmistrza Gdańska) Daniela Gralatha Towarzystwo Przyrodnicze, którego pierwsze zwyczajne zebranie, uznawane za jego oficjalną datę powstania, odbyło się 2 stycznia 1743 roku. Należy ono do jednych z najstarszych i najdłużej działających prywatnych stowarzyszeń w Europie. Spotkania odbywały się początkowo w prywatnym mieszkaniu, (zanim nie wynajęto w 1746 roku kilku sal w Zielonej Bramie) raz w tygodniu, podczas których wygłaszano referaty i przeprowadzano eksperymenty. Początkowo koncentrowano się na eksperymentalnej fizyce, zagadnieniach związanych z elektrycznością, ale wkrótce spektrum działalności się wzbogaciło i objęło także królową nauk – astronomię.
Członkowie Towarzystwa reprezentowali przekrój intelektualny Gdańska: przyrodnicy, lekarze, profesorowie Akademickiego Gimnazjum, prawników, wyżsi urzędnicy władz miejskich, patrycjusze, kupcy i nie rzadko też duchowni.
Astronomowie Towarzystwa
Do najbardziej znakomitych i zasłużonych członków Towarzystwa należał bez wątpienia Nathanael Mattäus von Wolf, lekarz i astronom (ur. 26.01.1724 w Konitz/Chojnice – zm. 15.12.1784 w Gdańsku). Uczęszczał do Akademickiego Gimnazjum w Gdańsku, potem studiował medycynę na uniwersytetach w Lipsku, Halle i Erfurcie dzięki poparciu rodziny Czartoryskich. Służył swoją wiedzą i sztuką lekarską na dworach bp poznańskiego Teodora Czartoryskiego, marszałka koronnego księcia Stanisława Lubomirskiego, księcia Adama Czartoryskiego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od 1765 piastował stanowisko generalnego lekarza wojska polskiego w Szkole Rycerskiej. Za swoje wybitne zasługi został uhonorowany w 1766 roku tytułem szlacheckim. Trzy lata później osiadł po ciężkiej chorobie w Tczewie, a w 1772 roku przeniósł się do Gdańska i tu rozpoczął praktykę lekarską.
Uzupełnieniem wykładu będzie relacja Fundacji Latebra o poszukiwaniach i odkryciu grobu uczonego.