Aktualizacja po decyzji Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie niewyburzania LOT:

Informujemy, że nadal będziemy zbierać podpisy. W ciągu 9 dni zebraliśmy ich 1408. Podpisy ciągle napływają. Może mniej intensywnie, ale akcja trwa. To, że konserwator nie pozwoli zburzyć Lotu, jest najlepszą decyzją w tym momencie. Chroni ona ten obszar przed postawieniem kolejnego „ambitnego” giganta, szpecącego wjazd na Drogę Królewską. Czekamy, jak sobie poradzi z decyzją konserwatora inwestor i jak szybko nastąpi całkowita dewastacja Lotu.
Oczywiście, my tam nic nie zbudujemy i nic narzucić nie możemy. Przypominamy jednak o głosie gdańszczan – tęskniących do ładu architektonicznego w mieście – i wszystkich pragnących na terenie pomnika historii oglądać i doświadczać historii.
Żaden Państwa głos nie zostanie zmarnowany. Po osiągnięciu pewnej puli przekażemy je do konserwatora. Za wszystkie dziękujemy. Pokazaliście, że historia i wrażliwość na piękno może nas łączyć.

„Fundacja dla Gdańska i Pomorza”, wypełniając swoje cele statutowe, prosi o pomoc wszystkich ludzi, którym leży na sercu przywrócenie piękna Starego Gdańska.

Niebawem rozpocznie się budowa nowego hotelu na miejscu obecnego budynku LOT.  Tu stał przed wojną najbardziej elegancki hotel w mieście Danziger Hof. Chcemy przywrócić blask temu miejscu, dlatego prosimy Państwa o wsparcie naszej inicjatywy. Jest to chwila szczególna, bowiem taka okazja nigdy się nie powtórzy.

Klikając w obrazek przeniesiesz się do petycji
Klikając w obrazek przeniesiesz się do petycji

Treść petycji: 

Pan Igor Strzok

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku

W budynku tym Ignacy Paderewski ogłosił powołanie Rzeczpospolitej Polskiej z sobą jako prezydentem i zapowiedział obsadzenie Gdańska przez armię generała Józefa Hallera. To ten budynek był miejscem spotkań gdańskich Polaków, polskojęzycznych wydarzeń kulturalnych, a także pierwszą siedzibą Delegata Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, który dał zaczątek późniejszemu stanowisku Generalnego Komisarza RP w Wolnym Mieście Gdańsku. Wojciech Kossak pracował tu nad dokończeniem obrazów zamówionych przez cesarza dla gdańskich huzarów. Występowała tu orkiestra Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, odbywały się koncerty polskiego chóru “Moniuszko”, spektakle polskiego Koła Miłośników Sceny. W końcu lat 20. umieszczono w części kompleksu hotelowego brytyjski, a z czasem brytyjsko-polski bank, do którego należała cała nieruchomość.

Gdański Dwór (Danziger Hof)  powstał na planie prostokąta o wymiarach ok. 50 x 40 m, a swoim wyglądem nawiązywał do tzw. stylu gdańskiego. Był mocno rozbudowaną gdańską renesansową kamieniczką. Projekt budynku charakteryzowały kunsztowność i dbałość o architektoniczny detal. Wnętrze cechowały ekskluzywny smak i wyrafinowanie. Wraz ze zbudowanym nieco później, a umiejscowionym po przeciwnej stronie Bramy Wyżynnej gmachem banku, hotel współtworzył architektoniczne obramowanie wjazdu na teren najstarszej części miasta. Imponował swoją spokojną architekturą, która nadawała mu indywidualne harmonijne piętno, efektownie podkreślone bogatą kamieniarką z piaskowca.

Odbudowa historycznej bryły hotelu przywróciłaby tak pożądaną równowagę stylistyczną i estetyczną po obu stronach Bramy Wyżynnej i Zespołu Przedbramia. W czasach, kiedy symetria i harmonia znajdują się  na liście pojęć wyklętych przez architektów, byłoby to wyjście naprzeciw rekultywacji pomnika historii, jakim jest bez wątpienia najpiękniejsza część Gdańska. Obowiązują w niej szczególnie ścisłe zasady ochrony i przywracania krajobrazu historycznego, tak docenianego przez mieszkańców i licznie odwiedzających nasze miasto turystów. Żadna nowoczesna w swoim wyrazie bryła nie gwarantuje zachowania tych zasad.

Koncepcja oflankowanego dwoma dostojnymi budynkami wejścia na Drogę Królewską, banku z prawej strony i Gdańskiego Dworu z lewej, mogłaby stać się jednym z piękniejszych akordów Głównego Miasta, wydobywającym piękno Bramy Wyżynnej.

Zwracamy się zatem do Pana – jako  strażnika historycznego Gdańska – z prośbą o szczególną rozwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie budowy nowego budynku w miejscu Danziger Hofu. Naszym marzeniem jest przywrócić świetność temu miejscu. Naszym marzeniem jest odbudować hotel w jego historycznej postaci. Gdańszczanie chcą tego.

Wizualizacja - Marek Kaliszczak
Wizualizacja – Marek Kaliszczak
Wizualizacja - Gdańsk Strefa Prestiżu
Wizualizacja – Gdańsk Strefa Prestiżu

Prosimy czekać cierpliwie na maila z potwierdzeniem. Gdyby jednak długo nie nadchodził, to w linku poniżej znajduje się petycja o tej samej treści. Wydaje się, że jest szybsza i ładniejsza przy udostępnianiu.

Inną (lub równoległą) formą poparcia może być krótki mail wysłany na skrzynkę PWKZ o treści przykładowej (zwłaszcza, gdy nie otrzymaliście Państwo maila potwierdzającego podpisanie petycji): 

Szanowny Panie Konserwatorze,  między Targiem Węglowym a Wałami Jagiellońskimi, w pobliżu Bramy Wyżynnej w Gdańsku, ma powstać nowy hotel.  Jest to miejsce, które zdecydowanie domaga się rekonstrukcji bryły dawnego hotelu „Danziger Hof”. Budynek ten, poprzez swoją formę i skalę, doskonale wpisywał się w zabytkowy kontekst tej części miasta, czego nie gwarantuje żaden nowoczesny projekt, operujący innymi środkami wyrazu, niż tradycyjne. Dlatego deklaruję, że popieram wszelkie pańskie działania zmierzające do nadania temu miejscu historycznego wyglądu. Z poważaniem [Imię i Nazwisko]

Prosimy również o dotarcie i zebranie podpisów tam, gdzie przez internet nie jesteśmy w stanie dotrzeć. Prosimy o zebranie podpisów wśród rodziny, przyjaciół i znajomych, w pracy i szkole. Podpisane listy odbierzemy osobiście (fundacja@dlagdanska.com).

Plik do pobraniaDanziger Hof – lista poparcia

Wszystkim już teraz dziękujemy za zaangażowanie i wszelką pomoc.

Linki do artykułów:

Fundacja dla Gdańska i Pomorza

32 thoughts on “Odbudowa Gdańskiego Dworu (Danziger Hofu) – PETYCJA

  • Świetny pomysł, ja tylko w kwestii formalnej – czy na liście zbieranych podpisów nie powinno być rubryczki na PESEL? Pamiętam, że w przeszłości przy zbiórkach podpisów (czy to politycznych czy społecznych) listy bez numeru PESEL nie były uwzględniane.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Z KPA wynika, że musi być imię, nazwisko i adres – to jest minimum, ale więcej nie trzeba. Powinna być również data, dodamy datę.

      Odpowiedz
      • Tu jest wymóg PESEL (wprawdzie ustawa mówi tu o poparciu dla inicjatyw ustawodawczych)
        USTAWA
        z dnia 24 czerwca 1999 r.
        o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli
        Załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej
        Polskiej z dnia 25 października 2018 r. (poz. 2120)
        Art. 9. 1. W miejscu zbierania podpisów obywateli musi być wyłożony do wglądu projekt ustawy.
        2. Obywatel udziela poparcia projektowi ustawy, składając na wykazie, obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL, własnoręczny podpis. Na każdej stronie wykazu musi znajdować się nazwa komitetu i tytuł projektu ustawy, której obywatel udziela poparcia.

        Tu jest nr dowodu lub paszportu
        https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20101209BKG08308/pytania-i-odpowiedzi-w-sprawie-inicjatywy-obywatelskiej/3/4-jakie-dane-musza-podac-osoby-chcace-podpisac-petycje

        Pozdrawiam :)

        Odpowiedz
        • Dziękujemy za chęć pomocy :) To jednak nie jest inicjatywa ustawodawcza. Na serwisie „Podpisz To” również nie żądają peselu. Żeby było tak samo, zostawimy bez peselu. Docierają do nas jednak sygnały o braku maila potwierdzającego. Prosimy skorzystać z innego maila lub wykorzystać inne formy. To ważne. Musimy działać.

          Odpowiedz
  • Super sprawa. Cieszę się że nie tylko mnie obchodzi ten temat. Podpisuje się!

    Odpowiedz
  • Popieram ten pomysł w 100%.

    Odpowiedz
  • Kto miałby ponieść koszty takiej „rekonstrukcji”. Deweloper? Wtedy będzie bieda-rekonstrukcja z detalami jak z Castoramy. Chcecie kolejnej tandety w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Gdańska?
    Miasta raczej nie stać na pieczołowitą odbudowę.
    Druga kwestia. Na podstawie czego miałaby zostać zrealizowana odbudowa? Czy poza ogólnymi planami z Danzig und seine Bauten macie zachowane oryginalne projekty? Jak zamierzacie odtworzyć detale niewidoczne na fotografiach?

    Odpowiedz
  • boże i znowu Hotel niech oni sie opanują z tymi hotelami to jest jakaś masakra Hotel-Biurowiec i znowu Biurowiec-Hotel kuźwa czy Gdańsk to jest tylko po to żeby stawiać Biurowce i Hotele czy nie ma ambitniejszych pomysłów jeżeli to ma być któraś z tych dwóch opcji to Nie,nie jestem za

    Odpowiedz
    • To nie jest petycja, by odbudować HOTEL, ale aby to, co tu powstanie, miało bryłę Gdańskiego Dworu. Nawet, gdyby to był sklep mięsny.

      Odpowiedz
    • Jestem za odbudowa tego starego bardzo pięknego obiektu zabytkowego hotelu w takiej wersji jaki był przed wojna ze wszystkimi szczegolami dotyczy też ul Stagiewniej powinny być odbudowane piekne kamieniczki jakie stały przed wojna taki sam styl a nie stawianie dziadostwa konserwator zabytków powinien być za tym żeby odbudowywać w oryginalnym stanie a nie kamienico -szklako -podobne które nie pasują i szpecą całe otoczenie starówki pięknego Gdańska ,lot usunacW Warszawie chcą odbudować pałac saski minister kultury prof Gliński mówił że odbudowa takiego pałacu powinna być ze wszystkimi szczegółami jaki był nie płyty gipsowe i bez żadnych szklakow uważam że powinno to się zgłosić bezpośrednio do ministra kultury

      Odpowiedz
  • NIE NIE NIE jestem za, poniemieckie budynki finansowane z niemieckich pieniedzy. Gdansk byl i jest POLSKI

    Odpowiedz
    • Popieram Pana Konserwatora w odrzuceniu danych pomysłow. Dzisiejszy obiekt znajdujący się na tym miejscu jest zabytkiem mającym uzasadniony nabór wartości których nie można tak poprostu znieważyć z przyczyny wewnętrznego konfliktu estetycznego grupki ludności zmanipulowanej „pięknym” obrazkiem kolejnego millionera. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
      • O jakie wartości panu chodzi? Brzydki i zaniedbany budynek LOT-u w ogóle nie wpisuje się w swoje historyczne otoczenie. Zdaniem ekspertów styl socrealistyczny bardzo źle się zestarzał. Nie jesteśmy już w latach 80-tych, w całej Europie rekonstruują zabytki na potęgę. Jeżeli ktoś dał się zmanipulować to była to osoba decyzyjna zwiedziona przez koterię architektów-modernistów wielbiących tą ramotkę którzy mają w tym swój osobisty interes.

        Odpowiedz
  • Wyjdzie z tego karykatura ze styropianu. Absolutnie nie. Nie będzie pasował do niczego w okolicy.

    Odpowiedz
    • Kwestia firmy wykonawczej, materiałów i nadzoru.

      Odpowiedz
      • Podpisałbym petycję pod warunkiem , że odbudowa budynku przeprowadzona zostanie bezwzględnie zgodnie z zachowanymi planami , zdjęciami , detalami architektonicznymi bez żadnych uproszczeń , z użyciem odpowiednich jakościowo materiałów budowlanych – chodzi mi głównie o elewację budynku ( klinkier, piaskowiec itp.) – ale nie przypominam sobie aby ktoś w ostatnim czasie zrealizował odbudowę takiego budynku wg. stanu sprzed wojny. Zdaję sobie sprawę , że jest to zadanie kosztowne , ale wykonalne przy właściwym projekcie i nadzorze. Albo wierna kopia solidnie zbudowana albo wcale.

        Odpowiedz
      • Ci co nie chcą hotelu to co według was tam powinno stać?? Sklep?? Przestańcie z tymi glupotami pisać że proniemiecki. Gdańsk nie był ani Polski ani niemiecki, tylko to było Wolne Miasto Gdańsk. Widzę że tu się wypowiadają co niektórzy którzy nie mają wogole zielonego pojęcia o historii. Uważam że Gdańsk powinien wyglądać tak jak przed wojną A najlepiej by było gdyby Gdańsk był Wolnym Miastem Gdańsk i odciąć się od od tego pisowskiego państwa.

        Odpowiedz
  • Oczywiście, jestem za!! Już od początku lat ’70 tych podejmowałem działania na rzecz zachowania dawnej substancji ul. Jaśkowej Doliny. Następnie już jako członek klubu „CARILLON” podejmowałem i wspierałem programy typu „Stare latarnie na Stare Miasto”, odbudowa starych kamieniczek itp.
    Natomiast w chwili obecnej, chyba dostanę zawału serca, widząc to co dzieje się m. in. na Wyspie Spichrzów.

    Odpowiedz
  • Tak, jestem za odbudową dawnego Gdańska, jaki był kiedyś. Gdańsk ma swoją duszę, jest to niezwykłe miasto i chciałabym poczuć ten klimat wystroju, co nasi przodkowie. Kocham Gdańsk i jestem dumna że jestem Gdańszczanką.

    Odpowiedz
  • Pięknie , tylko czy przypadkiem Konserwator Zabytków nie objął budynku LOT-u nadzorem. Ergo , czy nie uznał go za zabytek?

    Odpowiedz
  • Pomysł super, tylko błagam o zaprzestanie używania niemieckiej nazwy (nawet w akcji o petycję), żyjemy w Polsce :)

    Odpowiedz
    • A mi się podoba oryginalna nazwa. Właśnie o to chodzi, że skoro Gdańsk ma wyglądać jak kiedyś to i nazwy muszą być tamte.

      Odpowiedz
  • Rozumiem że chodzi o przywołanie ducha niemieckości tak ważnego dla turystów stacjonujących w miejscu bliskim ich wyobraźni i sentymentom.Powoływanie się tutaj na piękno architektoniczne jest argumentem zastępczym wobec turystyczno-finansowego niemieckich biur podróży.

    Odpowiedz
  • Tak to bardzo dobre rozwiązanie zgodne z kształtem i formą architektury Gdańska.
    Zróbmy to koniecznie! To zawsze był jedyny sposób odbudowywania i „zabudowywania” Gdańska.
    Inne pomysły to brutalne niszczenie architektury, w celu maksymalizacji zarobku deweloperów.

    Odpowiedz
  • odbudować nie tylko ten budynek ale cały targ węglowy senat WMG i inne budynki przed wojenne gdzie jeszcze to można zrobić

    Odpowiedz
    • A nie można zrobić tam parku? Ławki, fontannę? Może jakiś plac zabaw dla dzieci… wiecznie wszystko zabudowac… nie ma gdzie usiąść, gdzie odpocząć…

      Odpowiedz
      • Genialne :) Plac zabaw w miejscu największej emisji spalin. Lepiej odbudujmy Ogrody na miejscu Hevelianum

        Odpowiedz
  • Nie jestem za taką budowlą. Całkowicie przytłacza swoim ogromem Bramę Wyżynną. To właśnie Brama Wyżynna powinna by wypunktowana.

    Odpowiedz
    • Nie zgadzam się z Panią. Brama Wyżynna właśnie przy takiej realizacji zostanie wypunktowana. Proszę spojrzeć na pierwszą pocztówkę w tym artykule. Brama jest w centrum i jest symetrycznie zaakcentowana. Jest wokół niej wolna przestrzeń, która ją wydobywa. Poza tym budynek zbliżony do NBP nadaje harmonię temu miejscu, która jest przeciwwagą dla chaosu po drugiej stronie ulicy.
      Natomiast projekt Elfeko kompletnie ją zabija. Jest jeszcze większy niż Danziger Hof. Co do Lotu – rozumiemy chyba wszyscy, że nie po to Elfeko go kupiło, by teraz remontować. Jego dni są policzone.

      Odpowiedz
  • Niestety, prawda jes taka: W tym miejscu powstanie nowy szklany dom, a w nim jeszcze jeden hotel lub galeria handlowa , a po kilkudziesięciu latach stanie się prawie pustostanem jakim jest teraz „Zieleniak”

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.