ulica Wspornikowa – Stützengasse

Ulica Wspornikowa w całej swojej krasie. Budynek po lewej pamięta przełom XIX i XX wieku. Budynek po prawej pewno nigdy nie powstanie – porzucona PRLowska budowla. Przed wojną była to ulica Podporowa – od murowanych lub żelaznych podpór podtrzymujących ściany. Zapewne nie o takie podpory jak na zdjęciu chodziło.

ulica Wspornikowa

W połowie XIV wieku był tu składy drewna, z których korzystano przy budowie statków i ogólnie w budownictwie. Korzystali także skrzyniarze, bednarze i tracze (cieśle zajmujący się obróbką desek). Póki leżało drewno, było ok, ale w XVII w. zaczęto tu stawiać spichlerze i okazało się, że teren jest zbyt podmokły. Nie można było stawiać budynków lekkich, drewnianych (bo spichlerze nie mogły być z drewna), a murowane były ciężkie. Dla zapewnienia stabilności konstrukcji wspierano je więc podporami.

ulica Wspornikowa

W 1813 roku podczas oblężenia Gdańska spichlerze w tej części Wyspy uległy zniszczeniu. Postanowiono ich nie odbudowywać, tylko teren przeznaczyć pod drobne zakłady przemysłowe, głównie z branży drzewnej. Z czasem powstały tu skromne czynszówki.

ulica Wspornikowa

Wyrok na ten dom pewno zapadł. To chyba są jeszcze ślady po kulach..

ulica Wspornikowa

Ulica Wspornikowa pierwotnie nazywała się arta platea VI czyli ulica Szósta licząc od Stągiewnej. Potem Wassergasse w 1792, a Stützengasse została ok. 1805 roku.

      Anna Pisarska-Umańska

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę

6 thoughts on “ulica Wspornikowa – Stützengasse

 • 2 września 2015 at 10:30
  Permalink

  Jeżeli Wspornikowa, to Stützgasse (a jeszcze lepiej by było np. Strebegasse). Schützengasse to ulica Strzelecka, Strzelców albo ewentualnie Piechoty. Czyli w którymś momencie coś nie zagrało przy nazewnictwie.

  Reply
  • 2 września 2015 at 10:45
   Permalink

   Schützengasse od 1805 roku. Może to kwestia tego, ze w Gdańsku używano dolnoniemieckiego. Od 1792 Wassergasse, a jeszcze wcześniej „szósta” – arta platea VI. Schützengasse widnieje również na planach miasta.

   Reply
 • 16 maja 2015 at 09:49
  Permalink

  Dzięki za artykuł 🙂

  Reply
 • 14 maja 2015 at 11:03
  Permalink

  W podwórku tej podpartej kamienicy jest piekny stary dom z podcieniem.

  Reply
  • 14 maja 2015 at 11:07
   Permalink

   Podcienia tam nie widzę. Jest dom z muru pruskiego. Faktycznie jest piękny i należy do Owsianej. Będziemy pisać o Owsianej.

   Reply
   • 27 grudnia 2016 at 15:36
    Permalink

    Może jest szansa na przypomnienie Targowiska? Pamiętam jak biegałem po świeże warzywa i owoce 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *