Ulica Pożarnicza (Leitergasse) na Wyspie Spichrzów – właściwie nie podlegały pod nią żadne budynki, spichlerze przypisywano głównie do Chmielnej. Wytyczono ją po raz pierwszy w 1410 roku i określono mianem ‘drogi do wody’. W XIX i XX wieku nazywano ją ulicą Drabiniastą, od przechowywanego tu sprzętu pożarniczego. Najciekawszym elementem były dwie ułożone w drodze obrotnice – kiedy wjechał na nią wagonik, można było zmienić jego kierunek jazdy. Co ciekawe do dzisiaj stosuje się takie np. w San Francisco, obracając słynne wagoniki tramwajowe.

San Francisco, obracające się wagoniki tramwajowe.

Obecnie Pożarnicza zniknęła z Wyspy Spichrzów. Przy szykowaniu terenu pod nowe inwestycje zabrano obrotnice oraz wyburzono niehistoryczne budynki. Takim był właśnie znajdujący się w narożniku warsztat samochodowy, sąsiadujący bezpośrednio z dawnym Zejmanem, spichlerzem Steffen.

Przed wojną była to działka o numerze 112, na której funkcjonowała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmująca dwa malutkie budyneczki. W początku XX wieku był to w zasadzie plac magazynowy, zapisywany w księgach adresowych jako Lagerplatz. W latach 20. handlowano tutaj węglem. W latach 30. działała tutaj firma spedycyjna pod nazwą ‘Deo Gloria’. Cała parcela otoczona była murem – sądząc po jego grubości, niewykluczone, że był pozostałością wcześniejszego spichlerza.

Przy usuwaniu powojennego obiektu usunięto także mur, pozostał jednak ryglowy budyneczek, należący do tej samej działki.

Ryszard Kopittke


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.