Napisałam artykuł dla radnych o tym, jak wygląda flaga Gdańska. Napisałam również, jak wygląda flaga Polski i jaki jest porządek wieszania flag, ale widzę, że temat „flagowy” wydaje się nie mieć końca.

Otóż, na Twitterze pojawił się wpis prezydent Dulkiewicz:

Pani Prezydent…..  Pomijam sprawę samego patchworku, o którym ustawa o barwach narodowych nic nie wspomina, ale są sprawy, które należy prostować, bo idą w społeczeństwo i zwyczajnie dają niewłaściwy przekaz. Niewłaściwy nie dlatego, że ktoś sobie założył, co powinno być przekazywane, tylko po prostu pewne symbole i znaczenia są ustalone raz na zawsze. Przynależą do rzeczy. Pani nie może ustalać sobie znaczenia barw narodowych, bo tak dzisiaj się Pani chce. To tak nie działa. W heraldyce barwy mają określone znaczenie. Co zatem oznaczają nasze barwy narodowe?

Pojawienie się bieli i czerwieni na fladze związane jest z polskim herbem – Białym Orłem na czerwonym tle. Orzeł na herbowej tarczy istniał od czasów Przemysła II, ale flag narodowych nie było. Nie było flag, ale były królewskie chorągwie. I tak w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów utrwaliła się chorągiew z białym pasem pomiędzy dwoma czerwonymi (barwy zostały przeniesione z Orła i herbowej tarczy). Na tych trzech pasach znajdowała się tarcza herbowa z czterema polami, na których umieszczono polskiego Orła i litewską Pogoń (naprzemiennie). Na piątym polu widniał herb króla.

I tak chorągiew królewska Zygmunta III Wazy wyglądała następująco:

Widać więc, że barwami herbowymi Polski była biel i czerwień, ale Litwy też biel i czerwień (biały rycerz na czerwonym tle). Oznaczało to, że barwami wspólnymi dla całej Rzeczypospolitej jest  biel i czerwień. Po raz pierwszy świadomie użyto tych barw jako ogólnonarodowych podczas demonstracji z okazji  I rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja w 1792 roku. Kobiety nosiły wstęgi albo kokardki, mężczyźni szarfy. I tak już zostało. Do tych barw odwołało się zarówno Księstwo Warszawskie, jak i Królestwo Polskie. Po raz pierwszy uznano te kolory za barwy narodowe na sejmie w 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego.

Czasami zdarzało się, że czerwony był nad białym. Odcień też ulegał zmianie. Początkowy karmazyn zmienił się w czasach Powstania Styczniowego na amarant, by wrócić po odzyskaniu niepodległości do karmazynu i  jeszcze raz zmienić się – tym razem na cynober. Dla obecnej czerwieni wyznaczono współrzędne trójchromatyczne (dla bieli też), co oznacza, że ma odcień zbliżony do karmazynu. Nie jest to karmazyn jednak, choć popularnie taki kolor się stosuje. Biały natomiast zawiera nieco szarości, czy może srebrzystości. Nie jest to więc biel śnieżnobiała.  Obecne, prawidłowe barwy flagi narodowej są jak poniżej:

A zatem co w heraldyce oznaczają te kolory? Ja jeszcze pamiętam komunistyczną interpretację: biały to szlachta, czerwony to lud miast i wsi, ale nie jest tak, jak chciała władza komunistyczna. Biel oznacza czystość, szlachetność, nieskazitelność, dobro narodu polskiego. Czerwień – waleczność, odwagę, poświęcenie, majestat i powagę. One nie oznaczają różnorodności, jakiegoś konglomeratu wszystkiego: małych i dużych, chudych i grubych, białych i mulatów, gejów i lesbijek. Nie.  Przedstawiają dokładnie to, co napisałam. Te właściwości i cechy charakteru.

Z szacunku do tych powstańców – listopadowych i styczniowych, z szacunku do tych wszystkich, którzy walczyli i umierali za Polskę, żyli i pracowali, by tworzyć i ratować to Dobro Narodowe – niech Pani czasem zreflektuje się, co mówi w kwestiach historycznych, bo nie przystoi, pani Prezydent, zwyczajnie nie przystoi…

Anna Pisarska-Umańska

One thought on “Biało-czerwony krawiecki projekt

  • Zbyt dosłownie Pani to przeczytała….słowa prezydent odnosiły się do krawieckiego projektu.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.