Lato jeszcze trwa. Początki września przyniosły iście tropikalne upały. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie niektóre gdańskie fontanny przynoszące nam wytchnienie w gorące dni.

We Wrzeszczu najbardziej znana to ta secesyjna, na rogu Jaśkowej Doliny i alei Grunwaldzkiej, zbudowana w 1909 roku. Nieco dalej, również przy alei Grunwaldzkiej w pobliżu skrzyżowania z ulicą gen. de Gaulle’a, orzeźwienie niesie fontanna autorstwa profesora Sławoja Ostrowskiego (1943 – 2018) znanego gdańskiego rzeźbiarza, twórcy wielu pomników. To on stworzył ławeczkę Grassa i fontannę z tancerką na Placu Komorowskiego. Ptaki, które od 2008 roku brodzą w sadzawce w pobliżu przystanku tramwajowego, to częsty motyw zdobiący miejskie i parkowe wodotryski. Bywają także inne …

 

Oto w Parku Oliwskim, w tej jego części od strony ulicy Opackiej, gdzie Korporacja Budowlana Doraco odrestaurowała dworek Johanna Salzmanna, fontanna przybrała kształt marmurowej misy. Prawdziwą jednak rewelacją stała się fontanna umieszczona na tyłach tego dworku, bowiem umieszczono przy niej nieco zagadkową postać dziewczyny. To czytelniczka (?) sławnej swego czasu powieści F. Sagan „Witaj, smutku”. A może to właśnie wyobrażenie samej Saganki ?
O dziwo, zainteresowanie rzeźbą wykazują nie tylko starsze panie  pamiętające filmową wersję powieści z 1958 roku z Jean Seberg w roli głównej. Dziewczyna z książką na kolanach jest także chętnie fotografowana przez spacerującą po parku młodzież.

Osiedle Wojska Polskiego wybudowane w latach pięćdziesiątych w tym rejonie Wrzeszcza, o którym dziś mówimy Strzyża, słynęło z rozległego pustego placu. Czasami to miejsce nazywane przez mieszkańców „kwadratem” zamieniało się na krótko w wesołe miasteczko z huśtawkami. Dzisiaj jest to plac gen. Maczka. Wyrosły tu całkiem okazałe drzewa i pojawiła się fontanna.

Na dziedzińcu Centrum Ekumenicznego zarządzanego przez siostry brygidki (Dwór II, ulica Polanki) powstała wspaniała fontanna zaprojektowana przez prof. Stanisława Radwańskiego. Były rektor PWSSP, autor licznych pomników rozsianych po całej Polsce, stworzył tutaj dzieło pełne alegorycznych postaci.

A na Nowych Ogrodach za budynkami sądów ze stawu wypływa skromny wodotrysk. Czasem zaglądając na prywatne posesje także odnajduję zabawne fontanny, takie jak na ulicy Traugutta, Zbyszka z Bogdańca, Mściwoja… Jest ich zapewne jeszcze wiele do odkrycia.

Czesława Scheffs

zdjęcia autorki

Dodaj opinię lub komentarz.