Przy Placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w 82 rocznicę zamordowania przez Niemców 67 Polaków z Pomorza Gdańskiego, 22 marca 2022 roku otwarto wystawę poświęconą wybitnym działaczom polskim Wolnego Miasta Gdańska. To pierwsza z trzech planowanych części wystawy, nawiązującej do tajemnic różańca świętego: bolesnych, chwalebnych i światła.

Wystawa składa się z tablic edukacyjnych przedstawiających sylwetki dziesięciu polskich patriotów, którzy ponieśli śmierć walcząc o sprawę Polski. Są wśród nich osoby duchowne, między innymi błogosławiony ksiądz Bronisław Komorowski, który nota bene poświęcił budynek polskich pocztowców w 1925 roku. Historię przypomniał obecny na wernisażu ks. Zbigniew Cichoń, pełniący obowiązki proboszcza w parafii Św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrzeszczu, tej samej, której założycielem i pierwszym proboszczem był przed blisko stu laty bł. ks. Komorowski.

Wystawa przy budynku Poczty Polskiej w Gd
Wystawa przy budynku Poczty Polskiej w Gdańsku

W wydarzeniu wzięli udział także m.in. naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba, poseł z ramienia Konfederacji Michał Urbaniak, Czesław Nowak ze Stowarzyszenia Godność. Ten ostatni przybliżył historię Anastazego Wika-Czarnowskiego, bogatego Kaszuba, posiadającego kilka majątków, wcześniej oficera armii pruskiej, który zdecydował poświęcić się sprawie polskiej. Przyjmował urzędy włączane do Poczty Polskiej, wspierał także finansowo bł. ks. Komorowskiego w przebudowie byłej stajni wojskowej na kościół katolicki, zrzeszający miejscową Polonię. W obozie koncentracyjnym Stutthof nie podpisał folkslisty, przez co poniósł męczeńską śmierć.

Wystawa przybliża sylwetki trzech duchownych i siedmiu świeckich, którzy, jak wspomniał Krzysztof Drażba, „zdali egzamin ze swojej polskości”. Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej odniósł się także do sytuacji na Ukrainie, której obywatele w obliczu walki o niepodległość ponoszą największą ofiarę. Dodał, że my jako Polacy nie musimy tworzyć, ale winniśmy czerpać z wartości ugruntowanych przez tych, którzy dzięki determinacji, pracy i wykształceniu stanowili elitę narodu.

Podczas wernisażu złożono kwiaty przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz odprawiono modlitwę w intencji ojczyzny. Karolina Masłowska, autorka wystawy, zdradziła, że kolejna część  odnosić się będzie do działań polonijnych w latach 20. minionego wieku, z kolei trzecia poświęcona zostanie sportowcom z klubu Gedanii, której stulecie w tym roku obchodzimy, a która uważana jest za symbol polskości w Wolnym Mieście Gdańsku.

Mikołaj Janiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *