13 maja br. w różnych miastach w naszym kraju, w tym w Gdańsku, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów odbyło się wiele interesujących wydarzeń. W tę niecodzienną akcję tradycyjnie włączyło się również  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Tej nocy wiele atrakcji czekało zarówno w głównej siedzibie muzeum przy pl. W. Bartoszewskiego, jak i na Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, które jest Oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.

Bilety wstępu w cenie 1 zł

Noc Muzeów  rozpoczęła się o godz. 19 i trwała do godz. 1 (wstęp dla ostatnich gości przewidziany był o godz. 23.59). Na wystawę główną, jak i wystawy czasowe, obowiązywały bilety w cenie 1 zł, w które należało zaopatrzyć się w kasie Muzeum.

W oczekiwaniu na otwarcie Muzeum

Do godziny 19 Muzeum było zamknięte. Zainteresowani tym wydarzeniem zaczęli gromadzić się już wcześniej przed budynkiem; oczekiwali na moment otwarcia drzwi w długiej kolejce. Bowiem chętnych do zwiedzania nie brakowało.

Wystawa czasowa pt. ,,Polska – jedna z ofiar II wojny światowej w Europie”

Tego wieczoru w hallu na poziomie – 3 można było obejrzeć nową wystawę czasową pt. ,,Polska – jedna z ofiar II wojny światowej w Europie”, której premiera miała miejsce pod koniec lutego br. w siedzibie Parlamentu Europejskiego Brukseli. Jej tematem są poniesione przez nasz kraj straty materialne związane z okupacją niemiecką.

W sali wystaw czasowych (również na poziomie – 3) dostępna była niedawno otwarta (w dniu inauguracji tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Utraconej) ekspozycja poświęcona Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi.

Dla chętnych zostały zorganizowane cztery bezpłatne spacery z przewodnikiem po wybranych częściach wystawy głównej, śladami Witolda Pileckiego. Pierwszy rozpoczął się o godz. 19. 15.

Zwiedzający wystawę główną mieli okazję obejrzeć kilka etiud teatralnych w wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej działającej przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ich tematem były epizody z okresu okupacji ziem polskich w czasie II wojny światowej.

Jedno ze stanowisk gry terenowej

Rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez Dział Edukacji. Jej uczestnicy – w kilku etapach, przy kolejnych stanowiskach – odpowiadali na pytania dotyczące np. niektórych eksponatów znajdujących się w muzeum. Poprawne odpowiedzi nagradzane były naklejkami. Uczestnik, który zdobył komplet naklejek, przy ostatnim stanowisku otrzymywał upominek.

Na placu obok gmachu muzeum zostało ustawione stanowisko (na zdjęciu poniżej), przy którym można było zapoznać się z anglojęzyczną publikacją Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zatytułowaną „The Arithmetic of War”. A także porozmawiać z jej autorami.

Na placu można było również zobaczyć rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bellum w umundurowaniu i ze sprzętem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także dwa samochody z czasów II wojny światowej: Dodg WC 52 i Jeep Willys.

Samochód Dodg WC 52

Można też było posilić się daniami oferowanymi przez kuchnię polową, np. grochówką.

Kuchnia polowa

Dla chętnych do spędzenia Nocy Muzeów na Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej oferowało bezpłatny dojazd na miejsce zabytkowym autobusem marki Krupp (rocznik 1938). Wyruszał trzykrotnie sprzed budynku muzeum: o 18.45, 19.45 i 20.45.

Można tam było dojechać także autobusem miejskim nr 106, z przystanku znajdującego się w pobliżu Muzeum.

Maria Sadurska

Dodaj opinię lub komentarz.