Podsumowanie nie dotyczy wydarzeń politycznych, osiągnięć prezydenta jednego czy drugiego, eventów miejskich, ale naszej działalności, która rozwinęła się trochę niechcąco. Zakładając zwykły fanpage o Gdańsku – jako kompletni amatorzy –  nie przypuszczaliśmy, że nasze logo pojawi się na wielu ważnych imprezach. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że będziemy mogli  ten fanpage i naszą stronę internetową „włożyć” do kapsuły czasu na iglicy Hotelu Central. Nigdy nam się nie śniło, że będziemy udzielać wywiadów w radio, telewizji i na Onecie.

Może dla niektórych to sprawy śmiechu warte, ale myślimy, że wielu   zauważy naszą pracę. Zwłaszcza, że działalność strefowa jest tylko naszym hobby.

Wiemy, dogodzić wszystkim nie można.

Co zatem zainicjowaliśmy lub co kontynuowaliśmy w 2016 roku?

6 spotkań piwnych w ramach cyklu Piwo z Brodaczem

Cykl „Piwo z Brodaczem” organizowany wspólnie przez Browar Brodacz, Gdańsk Strefę Prestiżu i lokal Fusy i  Miętusy to spotkania, na których w uproszczeniu i w przystępnej formie opowiemy trochę więcej o piwie – krótko o jego historii, zróżnicowaniu, cechach i technologii produkcji. Spotkania te mają pokazać jak niesamowicie szeroki, bogaty i nieskończony jest świat piwa, który od wielu lat kojarzy się zazwyczaj z „jasnym pełnym”. Mówić będziemy do osób, które są otwarte na nowe doznania, które lubią odrobinę szaleństwa, które mają odwagę obalić mit „piwa” dostępnego w większości sklepów.

3 spotkania muzyczne – cykl „Muzyczne czwartki z Premium Sound” – impreza w trakcie
Impreza skierowana do melomanów, audiofilów i wszystkich tych, którzy na najwyższej jakości sprzęcie HiFi chcieliby usłyszeć, subiektywnie wybrane przez organizatorów, najważniejsze płyty i utwory w historii muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Interwencja w sprawie kina Neptun
Realizacja prac ziemnych bez wskazania konieczności przeprowadzenia wyprzedzających badań archeologicznych może doprowadzić do zniszczenia, być może słabo zachowanych śladów najstarszego osadnictwa wczesnośredniowiecznego na terenie Gdańska. Teren stanowiska jest też ważny, jeśli chodzi o określenie początków lokacyjnego Gdańska w wieku XIII.

Interwencja w sprawie Wiadrowni
Nazwa dla tego terenu nadal obowiązuje prawnie. Nadanie nowej nazwy będzie oznaczało jej wykreślenie. Wystawa na ten temat w Muzeum (skądinąd chwalebna i pożyteczna) nie zastąpi istnienia jej w terenie. Usuwając z miejskiej przestrzeni i miejskiego nazewnictwa autentyczne stare nazwy, przekreślamy historię miejsca i zubażamy historyczną tożsamość miasta.

Interwencja w sprawie kłódek na Moście Chlebowym – w trakcie (pismo w sprawie zabezpieczenia budżetu na usunięcie kłódek).

nagłośnienie afery parkingowej

Interwencja w sprawie znaku powodzi na Bramie Nizinnej  – w trakcie
Mamy informację, że znak wielkiej wody  z 1829 roku zostanie zamieszczony na Bramie.

orzeł pruski na dawnej przychodni kolejowej (Hotel Central)
Gdańsk Strefa Prestiżu ma swój skromny udział w całym przedsięwzięciu, ponieważ znaleźliśmy rzeźbę orła na przedwojennej pocztówce i ten wizerunek był wzorem do rekonstrukcji.

organizacja wykładów: „Krzyżacki Gdańsk” Aleksandra Masłowskiego  oraz „O trudach poszukiwań” Joanny Jarzęckiej-Stąporek

3 wycieczki do elektrowni nad Radunią (Bielkowo, Rutki, Łapino)

zbieranie podpisów w sprawie kładki na Ołowiankę
Centrum historyczne miasta oparło się przed modernistyczną urbanistyką. Gdańsk jest stary i to jest właśnie Jego wartość. Tak długo, jak długo opierać się będzie próbom zmiany tego stylu, zachowa swój charakter, wartość i dumę.

założenie tytułu prasowego w Krajowym Rejestrze Sądowym

założenie fundacji „Fundacja dla Gdańska i Pomorza” – wkrótce powstanie strona internetowa

współpraca z Wydawnictwem Oskar

nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Nasz Gdańsk

nawiązanie współpracy z Kancelarią Reprywatyzacyjną  (cykl artykułów)

nawiązanie współpracy z Muzeum Archeologicznym

nawiązanie współpracy z Oficyną Pomuchel

nawiązanie współpracy z portalem „Pitu-Pitu” oraz „Mafia to nie tylko Pruszków”

koncert Beniamina Baczewskiego „Bałtyckie Legendy” (GSP jako partner)

przeprowadziliśmy wielki test lodów.

Patronat medialny:
Bieg Pileckiego, Marsz Niepodległości na Siedlcach, I Gdański Piknik Patriotyczny, I Kongres Pomorski  IPN „Policzmy się”, uroczystość przyznania medali Świadek Historii,  festiwal Hevelka, Yach Film Festival, akcja „Daj misiaka dla dzieciaka”, turniej piłkarski.

organizacja konkursów

Poza tym ciągle piszemy (od 1 kwietnia 2015 r. pojawiło się na naszej stronie 894 różnych artykułów), dzielimy się zdjęciami, pocztówkami i wiadomościami. Składamy wnioski o udostępnienie informacji publicznej i podsyłamy Straży Miejskiej zdjęcia wysypujących się śmieci. Bo, jak wiecie, wszystko zaczęło się od śmietnika Agusia…

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nas  czytają, wspierają, lajkują, polemizują z nami, przysyłają swoje zdjęcia i listy. Także naszym autorom za poświęcony czas w tworzenie tej strony. Dziękujemy!

Anna Pisarska-Umańska

Andrzej Ługin

Dodaj opinię lub komentarz.